Wrzesień swą nazwę zawdzięcza wrzosom, które, choć to początek jesieni, właśnie zaczynają zakwitać w suchszych miejscach. Zakwita jeszcze bluszcz, goryczka trojeściowa, zimowit jesienny. W ogródkach jeszcze bardzo kolorowo - kwitną okazałe dalie i floksy oraz strzeliste mieczyki.
W koronach drzew zieleń zdaje się z wolna ustępować żółtawym i czerwonawym tonom. Wyraźnie to widać zwłaszcza na obszarach górskich, gdzie jesień przychodzi nieco wcześniej i dzięki pięknie przebarwiającym się bukom czy jaworom już we wrześniu można mówić o złotej polskiej jesieni.
W lasach wrzesień jest okresem owocowania i wydawania nasion przez drzewa. Dojrzewają owoce buków, dębów, lip, klonów i wielu krzewów. Wiedzą o tym doskonale dzieci, które zapełniają podczas spacerów kieszenie kasztanami, żołędziami czy orzechami laskowymi. Otwierają się szyszki drzew szpilkowych, by rozsypać wokół skrzydlate nasiona. W dnie lasu oraz na jego obrzeżach obficie owocują krzewy jeżyn. Barwny element stanowią barwiące się na czerwony kolor owoce kaliny koralowej, różowopomarańczowe torebki trzmieliny, czy pomarańczowoczerwone owoce dzikich róż.
W runie lasów coraz mniej kwitnących roślin. Powoli przekwitają bladocytrynowe pszeńce, żółte jastrzębce i bladoróżowe kobierce macierzanki.
We wrześniu, zwłaszcza nieco wilgotnym lasy obfitują w grzyby. Wyrastają owocniki borowików, koźlarzy i maślaków. Wieloma pastelowymi kolorami mienią się kapelusze gąsek, a najbarwniejszy akcent lasy zawdzięczają kapeluszom muchomorów czerwonych.
Na łąkach i polanach coraz mniej motyli. Pojawia się natomiast babie lato - to na długich nitkach niesionych przez wiatr przemieszczają się niewielkie pajączki. Powoli cichną ptaki. Wiele gatunków zbiera się w stada i szykuje się do odlotu. Nadlatuje wiele gatunków z dalekiej północy, które u nas zatrzymują się przed dalszą drogą w cieplejsze rejonu globu. Niektóre z nich będą zimować u nas, np. drozdy. We wrześniu odlatują skowronki, świergotki, pokrzywnice czy bociany czarne.
We wrześniu, choć jeszcze ciepło zwierzęta rozpoczynają przygotowania do zimy. Owady kończą żer. Dorosłe larwy chrząszczy i motyli ukrywają się w ziemi, a gąsienice w oprzędzie na drzewie. Wiele owadów zimuje w postaci jaj. Ssaki zaczynają gromadzić zapasy na zimę. Do dziupli znoszą je wiewiórki, a do norek takie drobne gryzonie, jak np. myszy. Te zwierzęta, które zimę spędzą na zimowym śnie we wrześniu spożywają dużo pokarmów, tak aby przybierając na wadze zgromadzić pod skórą odpowiednią warstwę tłuszczu. U jeleni trwa okres godowy, który po lesie, zwłaszcza o zmierzchu, rozbrzmiewa donośnym ryczeniem.
Powoli wycisza się toń wodna. Zmniejsza się liczba zwierząt bezkręgowych w wodach i kończy rozwój płazów. Pod koniec miesiąca w wodzie pozostają jedynie stali jej mieszkańcy żaby wodne, kumaki i młode traszki.
Dodaj komentarz: