Projekt zakłada kilka działań, z których pierwsze będzie miało miejsce już za kilka dni. Będą nim warsztaty fotograficzne w dniu 24 stycznia br. Poprowadzi je znany fotografik przyrody, wielki jej miłośnik i entuzjasta, pan Grzegorz Leśniewski.
Z wykształcenia jest przyrodnikiem, ukończył bowiem studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie. Jak sam pisze, "od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuję uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku". Od dwóch lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. "To najcięższe wyzwanie jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat!" Prace pana Grzegorza można zobaczyć na kartach wielu albumów przyrodniczych i krajoznawczych, kalendarzy czy w wydawnictwach popularno-naukowych.
Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć sprzęt, jakim pracuje fotografik, podpatrzeć nieco technikę pracy, a przede wszystkim skorzystać z bogatego doświadczenia naszego gościa.
Zapowiada się niesłychanie smakowity dzień!
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju
Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do
komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest
wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-
Amerykańskiej Fundacji Wolności.
W ramach projektu "Zielona czyli przyroda Babiej Góry", realizowanego w programu Aktywna Biblioteka przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zawoi w partnerstwie z naszym Parkiem odbyły się w ubiegłym tygodniu dwa spotkania warsztatowe. Oba poporowadził znany fotografik, Grzegorz Leśniewski.
Sam tytuł projektu już sugerował jaką fotografią zajmować się będziemy podczas warsztatów. Kolor zielony kojarzył autorom zdecydowanie z naturą. Dzięki Panu Grzegorzowi mogliśmy wraz z grupą młodych adeptów sztuki fotograficznej poznać tajniki fotografii przyrodniczej: zaglądaliśmy wgłąb aparatu fotograficznego, poznaliśmy zasady kompozycji zdjęć, a przede wszystkim sami wykonywaliśmy fotografie przyrodnicze. Pomimo śnieżnej bieli królującej na zewnątrz, w salach ekspozycyjnych Wystawy Stałej dominowały... kwiaty. Na kontrastowych tłach umieściliśmy donice z pierwiosnkami i hiacyntami oraz okazy tulipanów, goździków, cyklamenów, mimozy, dziurawca i wielu innych. Obiektami chętnie fotografowanymi przez uczestników warsztatów były także zwierzęta eksponowane na naszej Wystawie Stałej. Wiele emocji wzbudziło wspólne oglądanie wykonanych fotografii i komentarz prowadzącego.
Drugie spotkanie Grzegorz Leśniewski poprowadził w oparciu o cykl diaporam przyrodniczych. Stanowią je perferkcyjnie ułożone w krótkie opowieści sekwencje fotograii przyrodniczych z idealnie dobranym tłem muzycznym. Była to prawdziwa uczta dla ucha i oka. Pan Grzegorz opatrzył niemal każdy z nich komentarzem. Ponieważ na sali zgromadzili się prawdziwi pasjonaci nie tylko fotografii, ale też przyrody pytaniom nie było końca.
Oba spotkania były dla uczestników bardzo atrakcyjne i z pewnością zaowocują wieloma obrazami babiogórskiej przyrody zatrzymanymi w kadrze.
Katarzyna Fujak
Dodaj komentarz: