[Aktualizacja 10.12.2020]
Dokonano ostatnich poprawek i skompletowano wszystkie analizy zaplanowane na 2020r Niesamowite wyniki "podkreślone" kompozycjami mapowymi do poszczególnych analiz nie tylko cieszą oko ale otwierają duże możliwości do sprawnego zarządzania działaniami z zakresu ochrony przyrody. Wygenerowane informacje będą również bazą porównawczą dla przyszłych pokoleń zajmujących się ochroną przyrody.
[Aktualizacja 30.10.2020]
Wykonawca oddał pierwsze zaplanowane na 2020 r. analizy. Aktualnie podlegają ocenie przez Eksperta. Z niecierpliwością czekamy na werdykt oraz informacje jakie zawarte są w opracowaniach powstałych w wyniku ciężkiej pracy związanej z obróbką dziesiątków danych pozyskanych metodą teledetekcji w ubiegłym roku.
Oddane analizy to:
1) Analiza składu gatunkowego drzewostanów z wyodrębnieniem zarośli krzewów i kosodrzewiny.
2) Budowa drzewostanu:
- Struktura piętrowa dominujących taksonów
- Określenie zwarcia
3) Inwentaryzacja stanu zdrowotnego drzewostanów BgPN
4) Bezpieczeństwo na szlakach turystycznych
5) Inwentaryzacja sieci komunikacyjnych oraz istniejącej i teoretycznej sieci wód powierzchniowych.
[Aktualizacja 31.08.2020]
Prace nad zaplanowanymi analizami w 2020r prowadzone są "pełną parą". Zostały przedstawione pierwsze wyniki z zakresu inwentaryzacji sieci komunikacyjnych, istniejącej i teoretycznej sieci wód powierzchniowych oraz bezpieczeństwa na szlakach. Przeprowadzono konsultacje i uszczegółowiono zakres prac.
[Aktualizacja 30.07.2020]
Otrzymaliśmy kolejny raport z realizacji zadania dotyczącego wykonania analiz. Prace posuwają się do przodu. Mamy nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie aby zostały wykonane w terminie.
W ramach opracowywania analiz prowadzone były pomiary terenowe, weryfikujące pozyskane dane teledetekcyjne. Szczególnie prowadzone były na obszarach o silnie zróżnicowanym terenie. Sprawdzano między innymi poprawność wygenerowanych dróg, ścieżek, szlaków, cieków wodnych, stawków czy poprawność lokalizacji infrastruktury turystycznej oraz zagrożeń w ich sąsiedztwie. Dzięki tym pomiarom zwiększona zostanie dokładność wyników poszczególnych opracowań.
Nieustannie trwają prace nad opracowaniem danych z pozyskanych materiałów za pośrednictwem metod teledetekcyjnych. Mamy nadzieję, że już niedługo poznamy cząstkowe opracowania analiz zaplanowanych w 2020 r.
Po ustaleniach z Wykonawcą głównego zadania podjęto decyzję o wykonaniu w 2020r. dodatkowej piątej analizy zatytułowanej "Analiza składu gatunkowego drzewostanów z wyodrębnieniem zarośli krzewów i kosodrzewiny". W pierwotnej wersji miała być wykonana w 2021 r. Ze względu na dynamiczne zmiany zachodzące w ekosystemach Babiogórskiego Parku Narodowego oraz konieczności podjęcia działań związanych ze szczegółowym planowaniem zadań ochronnych zatwierdzonych w Planie Ochrony BgPN z dnia 22.11.2019r. podjęto decyzję o przyspieszeniu wykonania w/w analizy. Wyniki tej analizy w powiązaniu z innymi informacjami pozwolą podjąć odpowiednie decyzje podczas planowania zabiegów ochronnych.
Rozpoczęły się więc żmudne ale ciekawe prace nad opracowaniem pozyskanych danych fotogrametrycznych jak i szeregu informacji uzyskanych z bezpośredniego pomiaru w terenie.