
W roku 2018 Babiogórski Park Narodowy korzystając z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie realizuje projekt pt. "Poznaj Park z borsukiem - babiogórskie spotkania z przyrodą". Fundusz w ramach "Programu priorytetowego - Edukacja przyrodnicza" udziela dotowanemu dotacji w kwocie 45000 zł (słownie złotych: czterdzieści pięć tysięcy). Planowany koszt kwalifikowany zadania wynosi 68 810,92 zł (słownie złotych sześćdziesiąt osiem tysięcy osiemset dziesięć 92/100) brutto. Efektem ekologicznym zadania jest edukacja ekologiczna i propagowanie postaw proekologicznych oraz zasad zrównoważonego rozwoju. Chcąc wejść na stronę WFOŚiGW w Krakowie kliknij tutaj.
Poznaj Park z Borsukiem - babiogórskie spotkania z przyrodą to projekt realizowany przy pomocy finansowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Jego celem jest edukacyja i podnoszenie świadomości ekologicznej oraz szerzenie podstawowej wiedzy z zakresu bioróżnorodności babiogórskiego obszaru chronionego. Adresowany jest do dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół podstawowych w najbliższym sąsiedztwie Parku. W jego skład wchodzą realizacje z zakresu aktywnej edukacji, jak i z zakresu publikacji. Moduł aktywny stanowić będzie przeprowadzenie w różnych miejscach Parku spotkań terenowych - Dzień babiogórskiego borsuka - w formie zabaw i konkursów (dzieci odwiedzające tereny chronione). Poprzedzą go stacjonarne spotkania prowadzone w przedszkolach, które będą nie tylko sposobem szerzenia i promowania wiedzy przyrodniczej, ale i zachętą do odwiedzania małopolskich terenów chronionych. Wspierać je będzie moduł drugi - wydawniczy oraz towarzysząca realizacji zajęć maskotka - sylweta borsuka. Planowane do realizacji publikacje dla dzieci w różnym wieku będą opracowane w sposób uwzględniający poziom percepcji i przyswajania wiedzy poszczególnych grup wiekowych. Dla najmłodszych zaplanowano bogato i barwnie ilustrowaną książeczkę z naklejkami, dla nieco starszych m.in. - komiks, kalendarz ścienny, a dla najstarszych dzieci leśny przewodnik po owocach, śladach i tropach oraz cztery odpowiadające porom roku numery Parkusia - biuletynu BgPN. Wydane publikacje dystrybuowane będą bezpłatnie wraz z gadżetami promującymi projekt jako nagrody dla uczestników rozdawane podczas działań edukacyjnych.Zaproponowane zadania są swego rodzaju innowacyjnym podejściem do kwestii edukacji ekologicznej najmłodszych. Działania objęte niniejszym projektem są wyjątkowe i nie widnieją w jakimkolwiek innym programie realizowanym przez beneficjenta.
W ramach projektu planowane jest wydanie publikacji adresowanych do różnych grup wiekowych dzieci:
- dla najmłodszych - zaplanowano bogato i barwnie ilustrowaną książeczkę z naklejkami,
- dla nieco starszych - przewidziany jest komiks i kalendarz ścienny,
- dla najstarszych - leśny przewodnik po owocach, śladach i tropach
oraz cztery numery Parkusia - biuletynu BgPN, odpowiadające porom roku.
Wydane publikacje dystrybuowane będą bezpłatnie wraz z gadżetami promującymi projekt jako nagrody dla uczestników oraz rozdawane podczas działań edukacyjnych.